Ендуро. Гората на страха. Подробности

Завърши  VI кръг на републиканския шампионат по ендуро – „Гората на страха“. Надпреварата се проведе в рамките на два дни, на Узана и на мотополигона край село Донино, с участието на над 100 пилоти от клубовете в страната.

Очаквана победа в най-сериозния клас „Профи“ постигна Теодор Кабакчиев (КТМ). Най-добрият български състезател в тази дисциплина не остави никакви шансове на конкурентите си на своя територия. Тедо измина 90 километровата навигация в горите край местността Узана за 3 часа и 19 секунди и финишира с аванс от час и 10 минути (!) пред втория – Димитър Митов (KTM, МК Боляри). Трети, с изоставане от час и 23 минути, завърши Илиян Кузманов (Honda, AFG Racing Plovdiv). Кабакчиев беше безапелационен и в Ендурокрос-а, който се проведе на мотополигона край Донино и събра голям брой зрители. №23 спечели атрактивно и двата състезателни манша от по пет обиколки с убедителен аванс пред преследвачите си и заслужи овациите на публиката. Втори в тази дисциплина остана Кузманов, а третото място зае Искрен Генов (Gas Gas, WINBET Hard Riders).

С 40-те спечелени точки от хард ендуро „Гората на страха“ Теодор се изкачи на трета позиция във временното генерално класиране за сезона. Габровският талант вече има 120 точки в актива си, с три  победи от трите старта, в които взе участие. Битката на върха се завърза, тъй като само пет повече (125 т.) има заемащият първото място Искрен Генов, а на точка след него е Илиян Кузманов (124 т.). Четвърти, със 119 точки, е Димитър Митов.
Габровски състезател се качи на подиума и в клас „Експерт“. Александър Атанасов (Husqvarna TE 300, Екстрийм Рейсинг) събра 32 точки и завърши на второ място в хард ендуро „Гората на страха“. Атанасов финишира втори в навигацията, а в Ендурокрос-а зае трето място. Победата в Габрово извоюва Филип Наумов (Gas Gas EC 300, Hard Enduro Pleven), който взе пълни 40 точки с победи в двете дисциплини, а трети остана Михаил Митов (KTM 300 EXC, WINBET Hard Riders). В генералното подреждане за сезона Митов води убедително със 150 точки, Наумов излезе на втора позиция със 106, а Александър Атанасов вече е трети с 92 точки.

Двоен удар в „Гората на страха“ направи Габриел Тотев (KTM 450 EXC). Габровският пилот спечели надпреварата в клас „Сеньори“ и излезе начело в генералното подреждане за сезона, възползвайки се от това, че досегашният лидер и негов основен конкурент Стоян Пачарозов (KTM 200, WINBET Hard Riders) не успя да вземе точки в първия състезателен ден. Габриел спечели 60 километровата навигация с аванс от 43 минути пред Момчил Генов (Gas Gas EC 250, WINBET Hard Riders), а трети завърши друг пилот на Екстрийм Рейсинг  - Диян Димитров (Beta 300 RR Extreme Racing). В Ендурокрос-а Пачарозов се справи най-добре с препятствията, Тотев остана втори, а третото място зае Нено Стефанов (Beta RR 2T, Дамасцена Алба АСК). Общият сбор от 37 точки осигури на Габриел победата в кръга пред Момчил Генов (31 т.) и Диян Димитров (28 т.). В класирането за сезона при „Сеньори“-те Тотев вече е лидер със 138 точки, с 6 повече от Пачарозов. Трети със 122 точки е Генов.
Петият подиум на „Екстрийм Рейсинг“ от „Гората на страха“ донесе Емил Комаровски от състезанието при АТВ-тата. Първо място в навигацията и второ в Ендурокрос-а му донесоха актив от 37 точки. Толкова събра и Симеон Стоянов (Yamaha, Enduro Sevlievo), но заради победата си в по-тежкия първи етап от състезанието Комаровски зае първата позиция в кръга. 30 точки за третото място събра Рени Христова (KTM 525 XC, 4x4 Adventure). В генералното класиране след изминалите четири кръга Емо Комаровски вече е начело със 120 точки, Рени Христова е втора с 91, а досегашният лидер Христо Колев (Suzuki ltr 450, Екстрийм Рейсинг), който не взе участие в „Гората на страха“, се смъкна на трета позиция с 87 точки.

В клас „Хоби“ победител в Габрово стана Станимир Стойчев (KTM, Enduro Sevlievo, 32 т.), следван от Александър Попминчев (Husqvarna, Дамасцена АСК, 28 т.) и Цанислав Денчев (KTM EXC 300, Ярост Трявна, 27 т.). В генералното класиране след кръга води Попминчев със 111 точки, с една повече от Стойчев. Трети със 77 точки е Любомир Маринов (Beta 250 RR, Enduro Sevlievo).
При дамите призовата тройка окупираха състезателки на МК „Боляри“. Победата в VI кръг, с пълен актив от 40 точки, спечели Ина Джамбазова (KTM 350 SXF), второто място зае Зорница Тодорова (Husqvarna TE 250i), а трета е Мария-Луиза Раева (KTM).  Представителката на домакините Денка Йорданова имаше проблеми със своя КТМ в първия състезателен ден и не успя да завърши. В генералното класиране за сезона води Тодорова (146 т.), пред Раева (120 т.) и Джамбазова (114 т.).

За пръв път през сезона по време на VI-я кръг от републиканския шампионат имаше символична надпревара в клас „Мини Джуниър“, в който уменията си с моторите демонстрираха трима 9 годишни таланти на „Екстрийм Рейсинг“. Най-добро ниво на подготовка показа Виктор Кръстев, следван от Димитър Тинчев и Александър Кабакчиев. Наградите на тримата малчугани, както и отличията на всички призьори от състезанието, бяха връчени от кмета на община Габрово Таня Христова.

Следващият кръг от републиканския шампионат по ендуро е на 9-10 юни в Горна Малина.